Home page > Aktuality > Soustředěný výcvik v STP u 132. dělostřeleckého oddílu

Soustředěný výcvik v STP u 132. dělostřeleckého oddílu

V prvním srpnovém týdnu proběhl u 132. dělostřeleckého oddílu soustředěný výcvik ve speciální tělesné přípravě. Vojáci si tak mohli splnit všechny disciplíny z profesního přezkoušení a k tomu prováděli bonusové úkoly ve vojenském lezení, vojenském plavání a v základech přežití.

Výcvik byl koncipován jako 24 hodinové zaměstnání pro každou baterii, ty se každý den měnily. Vše začalo přesunem se zátěží a postupně se vojáci dostávali na jednotlivé stanoviště, kde plnili úkoly instruktorů STP. V počátcích tak podstoupili hod granátem do dálky, boj z blízka, lezení, plavání, přes noc absolvovali krátké přežití a ráno je čekal hod granátem na cíl.

„Chtěl jsem, aby to bylo jiné, aby disciplíny vojáky bavily a nebylo to jen prosté plnění úkolů z tělocviku“ řekl autor výcviku npor. Matěj PICKA.  Jeho slova potvrzuje čet. Ladislav FINTA, když pravil: „Takto provedené STP se mi líbilo. Hlavně vojenské lezení a plavání. Bylo vidět, že je to dobře připravené“. Co bylo na vojenském lezení a plavání tak zajímavé? „Vojáci na začátku zdolali malou ferratu, ze které přelanili (tzv. na francouze) na strom a provedli šikmé slanění přes potok. I když byly úkoly zdánlivě jednoduché, pro některé vojáky to byla velká osobní výzva“ sdělil instruktor vojenského lezení rtm. Jakub HUDEČEK.

Ve vojenském plavání vojáci museli překonat vodní překážku i s neseným materiálem a po výstupu na břeh rozdělat oheň. V podvečer absolvovali skoky do vody a noční skryté plavání. Kromě tělesné stránky, mělo zaměstnání i velký stmelovací význam, vojáci si pomáhali a vše proběhlo ve skvělé atmosféře.

Text: por. Jaroslav KARAS, video: npor. Matěj PICKA

 

Nahoru