Home page > Aktuality > SLIVICE 2009

SLIVICE 2009

V sobotu 9. května 2009 se konala již osmá historicky věrná rekonstrukce bitvy u Slivice na Příbramsku, která více než 15 tisícům divákům připomněla poslední výstřely 2. světové války v Evropě, které zde zazněly před 64 lety.

Akci pořádala Armáda České republiky, obec Milín, město Příbram, Okresní hornické muzeum a Klub vojenské historie Příbram ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, Policií ČR, kluby vojenské historie a s Českým svazem bojovníků za svobodu.

Zúčastnila se jí řada čestných hostů v čele se senátorem Parlamentu ČR a starostou města Příbram Josefem Řihákem, poslankyní Evou Dundáčkovou, zástupcem náčelníka Generálního štábu – ředitelem Společného operačního centra MO generálmajorem Jiřím Halaškou. Na akci nechyběli ani armádní generálové Karel Pezl a  Jiří Šedivý, starosta Milína  Pavel Nekl, starosta Jinec Josef Hála a náčelník štábu 13. dělostřelecké brigády podplukovník Josef Medal.

Pietní akt započal položením věnců u Památníku vítězství na Slivici a připomenutím historických událostí posledních dnů války v tomto regionu, které ve svém vystoupení přiblížil ředitel Okresního hornického muzea v Příbrami Josef Velfl.

Na jeho slova navázal generálmajor Jiří Halaška, který zdůraznil význam posledního válečného střetu a vzpomněl hrdinství těch, kteří zde položili své životy.

Přesně ve 14.00 hodin byla zahájena očekávaná rekonstrukce bitvy, do které se zapojilo bezmála tři sta účinkujících z řad členů klubů vojenské historie z celé České republiky v uniformách vojáků sovětské, americké a německé armády či v rolích partyzánů a Vlasovců.

Na bojišti se předvedly desítky druhů válečné techniky a to včetně tanku T-34. Nadšení účinkujících a ohlušující imitační a pyrotechnické efekty dodávaly bitvě na opravdovosti.

Bohužel závěrečný triumf zkalilo vážné zranění jednoho z dlouholetých členů klubu vojenské historie, ke kterému došlo v dopoledních hodinách.

Současnou vojenskou techniku Armády České republiky v rámci statických ukázek předvedli vojáci ze 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu, kteří se společně se svými kolegy z velitelství 13. dělostřelecké brigády podíleli na organizaci a zabezpečení celé akce.

Fotogalerie

Nahoru