Home page > Aktuality > Příbram pomohla opravit školu kosovským dětem

Příbram pomohla opravit školu kosovským dětem

Osmadevadesát žáků základní školy v Gornje Lupči v Kosovu přišlo osobně poděkovat místostarostům města Příbram Ivanu Šedivému a Václavu Černému za poskytnutí finanční částky ve výši 150000,- Kč k rekonstrukci jejich oblíbené školy. Oba zástupci města přicestovali do Kosova armádním letounem An-26 v rámci pravidelné rotacečeských vojáků v misi KFOR, aby se osobně přesvědčili, jak bylo naloženo s poskytnutou finanční pomocí.

Dohled nad veškerými inženýrskými a stavebními pracemi měli vojáci ze skupiny CIMIC (Civil and Military Cooperation) z mnohonárodního úkolového uskupení Střed a LMT (Liaison Monitoring Team)  13. kontingentu Armády České republiky v sestavě KFOR pod vedením kapitána Mariána Fici: „Celá rekonstrukce trvala téměř tři měsíce. Za tu dobu došlo k položení vodovodního potrubí a přivedení vody do školy, k zabudování vodní pumpy, k opravě sociálního zařízení, k celkové opravě venkovní fasády a komínu školy, k vymalování tříd a vybudování příčky, která umožnila vytvořit jednu novou třídu. Dětem navíc poskytlo město Příbram i padesát školních lavic a sto školních židlí.“.

Slavnostního aktu předání škole se mimo představitelů města Příbramzúčastnili také zástupce velvyslankyně České republiky v Kosovu Jan Plešinger, starosta Podujeva Ilaz Pireva, starosta městyse Jince Josef Hála, velitel 13. kontingentu AČR v sestavě KFOR podplukovník Jiří Roček a zástupce náčelníka štábu 13.db podplukovník Štefan Roško. Na úvod aktu vystoupil ředitel základní školy Ahmet Hasni, který přítomným hostům ve své řeči sdělil: „Děkuji občanům a představitelům města Příbram za jejich poskytnutou finanční pomoc, která napomohla k obrovským změnám. Ty však nejvíce oceňují naše děti. Zaručuji se vám, že o školu budeme náležitě pečovat, tak aby se i další děti našeho regionu mohly řádně vzdělávat.“ Na jeho slova navázal starosta Podujeva Ilaz Pireva: „Česká republika a čeští vojáci vždy ochotně pomáhali našim lidem a dětem. Dnešek je tomu příkladem. Město Příbram a český vojenský kontingent vytváří pomyslný most solidarity a přátelství mezi Kosovem a Českou republikou.“.

Před samotným kulturním vystoupením dětí ze základní školy v Gornje Lupči vystoupil také místostarosta Příbrami Ivan Šedivý: „Pro mě, jako zástupce města Příbram, je osobní setkání s vámi potěšením, a jsem rád, že jsem se mohl seznámit s místem, kde kosovské děti žijí, vyrůstají a vzdělávají se. Jsme také velmi rádi, že jsme mohli tímto způsobem dětem pomoci, protože vzdělání je symbolem cesty k blahobytu. Navíc je příjemné slyšet, že naši vojáci v Kosovu svou prací dělají čest České republice a našemu městu.“před přítomné hosty z České republiky vystoupily děti se svým kulturním programem.

Další den dopoledne došlo v základní škole v Podujevu k předání školních potřeb, které tentokrát kosovským dětem daroval městys Jince.„Předávám vám symbolický šek, za kterým se skrývá materiální pomoc ve formě školních potřeb. Věřím, že díky nim budou žáci vaší školy moci poznávat historii, současnost a budoucnost své země, ale i okolních národů,“ řekl starosta městyse Jince Josef Hála při předání darů řediteli školy Agimu Hamzovi. Ten vzápětí poděkoval za poskytnutou pomoc a následně provedl starostu městyse Jince po části školy, do které chodí 600 žáků a z toho sto sirotků. Součástí prohlídky školy byla i návštěva jedné třídy, kde právě probíhala výuka. 

Zástupci města Příbram a městyse Jince odcestovali zpět do České republiky dne 21. ledna 2009 v odpoledních hodinách a před svým odletem  popřáli českým vojákům 13. kontingentu AČR v sestavě KFOR úspěšné dokončení jejich mírové mise a šťastný návrat domů.

Zdroj: major Mgr. Michal Prejzek

Fotogalerie

Nahoru