Home page > Aktuality > Návrat z Kosova

Návrat z Kosova

Z Kosova se ve čtvrtek 29. ledna 2009 v podvečer do České republiky vrátilo posledních 19 vojáků 13. kontingentu AČR, kteří zde působili od července 2008 pod velením podplukovníka Jiřího Ročka.

Velitel kontingentu, jehož jádro tvořili příslušníci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Jinců, podplukovník Jiří Roček bezprostředné po přistání armádního speciálu An- 26 na vojenském letišti v pražských Kbelích a po podání hlášení zástupci ředitele Společného operačního centra plukovníku Jaroslavu Kankiovi uvedl, že se mu podařilo splnit své předsevzetí, aby přivezl zpět všechny své podřízené v pořádku. Toho si prý cení nejvíce. Byl v roli velitele kontingentu poprvé a potvrdil, že kosovská mise určitě nepatří k těm, které by měly být podceňovány. „Napětí mezi jednotlivými etniky a skupinami je tam znát. Ne všichni jsou nadšeni ze současného vývoje v této oblasti a problémů je tam více než dost,“ řekl podplukovník Roček, který doplnil, že na Sekirači Češi stále poskytují pomoc osmi starousedlíkům-Srbům, kteří už své domovy neopustí a zůstávají ve svém rodišti.

Na letišti vojáky přivítal spolu s plukovníkem Kankiou také velitel jinecké dělostřelecké brigády plukovník gšt. Ján Kožiak. Ten převzal příslušníky 13. kontingentu AČR opět pod své velení.

Návratem do Prahy byla ukončena výměna českých vojáků v mezinárodních silách KFOR v Kosovu. 

    Plnění úkolů spojných s operací Joint Enterprise převzal na dobu následujících šesti měsíců 14. kontingent Armády České republiky, kterému velí podplukovník Róbert Bielený. Hlavní část 14. kontingentu AČR v sestavě KFOR tvoří vojáci a vojákyně ze 151. a 153. ženijního praporu z Bechyně a Olomouce.

Fotogalerie

Nahoru