Home page > Aktuality > Dělostřelci odjeli na další zahraniční operaci

Dělostřelci odjeli na další zahraniční operaci

Příslušníci 132. dělostřeleckého oddílu podplukovníka Michaela Hebnara, kteří jsou součástí 11. ÚU EUTM Mali na přelomu února a března a v noci na 12. března odcestovali do 4 500 km vzdáleného afrického Mali.

Podplukovník Vlastimil Urban, velitel 131. dělostřeleckého oddílu, přivítal ve stejný čas vojáky, kteří se mu z Mali právě vraceli. Ukončili tím své půlroční působení na africkém kontinentě a předali základnu druhému oddílu 13. dělostřeleckého pluku.

11. ÚU AČR EUTM Mali, které převzalo „hořící pochodeň“ je tvořeno především vojáky 132. dělostřeleckého oddílu s přivelenými prvky z roty HUMINT (zpravodajství z lidských zdrojů) 102. průzkumného praporu Prostějov, odstřelovači ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice, mentory z Vojenské akademie Vyškov a kaplanem. Tyto jednotky se již od května loňského roku společně připravovaly na zahraniční operaci v Mali, jejímž úkolem je ochrana a obrana velitelství, ozbrojené doprovody VIP osob, výcvik malijské armády (MAF) a poskytování týmu rychlé reakce.

V rámci přípravy příslušníci 11. ÚU absolvovali také výcvik v aplikaci mezinárodního práva v ozbrojených konfliktech, který se konal ve výcvikovém prostoru ve Vyškově. Vojáci byli po nepřetržitou dobu 48 hodin v simulovaných rozehrách konfrontováni s možným nebezpečím (neustálým napadáním střeženého prostoru, přílivem utečenců s jejich osobními traumaty, nepřátelskou činností infiltrovaných osob uvnitř tábora apod.) Kromě těchto a dalších rutinních úkolů museli zvládnout záchranu desítek raněných po bombovém útoku vně tábora a mnoho dalších operací, které měly prověřit jejich profesionalitu, osobní nasazení a soudržnost. Lze pouze dodat, že úkol byl dle pozorovatelů í řídících cvičení splněn výtečně.

Nezbývá tedy než popřát hodně zdaru a šťastný návrat zpět do vlasti.

Text a foto: Kpt. Tomáš Altman, kpt. Martin Sůva

Fotogalerie

Nahoru