Home page > Aktuality > Dělostřelci cvičili policisty

Dělostřelci cvičili policisty

Ve dnech 20.- 21. května 2009 se u 13. dělostřelecké brigády v Jincích uskutečnil dvoudenní nepřetržitý výcvik nových příslušníků Policie České republiky ze Školního policejního střediska Solenice.

V posledních třech letech se vojenský výcvik u dělostřelců  stal pevnou součástí přípravy policejních nováčků, kteří v převážné většině již neabsolvovali vojenskou prezenční službu. I z tohoto důvodu museli nejprve v jineckých kasárnách zvládnout pořadovku, základy topografické a spojovací přípravy a zásady první pomoci. Až potom mohli společně se svými instruktory ze 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu vyrazit plnit jednotlivé úkoly do Vojenského výcvikového prostoru Brdy. Pečlivě připravený a vyvážený program byl do poslední chvíle utajený. „Cílem výcviku bylo nastupujícím policistům zvýšit fyzičku, psychickou odolnost vůči extrémní zátěži, ale především něco nového je naučit a z jednotlivců udělat tým, a to se podařilo“, konstatoval vrchní praporčík 132. smdo praporčík František Fryč, kterého velitel oddílu podplukovník Jan Cífka pověřil koordinací a řízením celé akce. „Výcvik byl náročný a řada nováčků si po dvaceti kilometrovém pochodu se zátěží prokládaném zrychlenými přesuny, sáhla až na samé dno. I když policisty trápily puchýře, náročný terén a nedostatek zkušeností zorientovat se v neznámém terénu, nakonec všechno zvládli a dokázali sami sobě i svým kolegům, že na to mají.“, dodal při vyhodnocení praporčík František Bazala, který vedl jedno ze čtyř policejních družstev. Po krátkémodpočinku pod  narychlo zbudovanými polními přístřešky pro přenocování na nováčky čekal druhý den ráno poslední úkol, jímž byla simulovaná dopravní nehoda se zraněním. Jednotlivé skupinky policistů musely rychle a adekvátně reagovat na vzniklou situaci, poskytnout  první pomoc a to vše pod dohledem dvou zdravotních instruktorek, jejichž výtky byly leckdy nepříjemné. Člověk se přece nejlépe učí na vlastních chybách.

Dne 20. května 2009 se výcviku zúčastnil ředitel pro řízení lidských zdrojů Krajského ředitelství Policie České republiky správy Středočeského kraje plukovník Josef Štěpánek. Ten ocenil dlouhodobou vynikající práci vojáků při výcviku nových policistů a jménem ředitele správy předal veliteli 13. dělostřelecké brigády plukovníkovi  Jánu Kožiakovi a dalším pěti vojákům Pamětní odznak Policie ČR správy Středočeského kraje.

Fotogalerie

Nahoru