Home page > Aktuality > Cvičení FLYING RHINO 2009

Cvičení FLYING RHINO 2009

Ve dnech 27. 4.-15. 5. 2009 se ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy uskutečnila část sedmého společného cvičení  Armády  České republiky a Ozbrojených sil Velké Británie pod názvem „FLYING RHINO 2009“ (Létající nosorožec) za účasti pozorovatelů z Litvy, Nizozemí, Kanady a Dánska.

Tématem cvičení byla  spolupráce vzdušných a pozemních sil při společné bojové činnosti v sestavě mezinárodní divize s cílem udržet a zvýšit bojovou kvalifikaci  předsunutých leteckých návodčích, procvičit navádění letounů na pozemní cíle a secvičit společnou koordinaci vedení ostrých střeleb dělostřelectva a letectva..

Cvičení kromě brdského prostoru probíhalo i na letecké základně v Náměšti nad Oslavou, ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá, na území Pardubického kraje a Vysočiny. Celkem se ho zúčastnilo 2 000 zahraničních cvičících a 1 500 cvičících z leteckých základen Náměšť nad Oslavou, Přerov, Čáslav, Kbely, 7. mechanizované brigády, 25. protiletadlové brigády a dalších útvarů Společných sil Armády České republiky.

Ve středu 13. května 2009 zavítal mezi cvičící jednotky do výcvikového prostoru v Brdech náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek, kterého zde přivítal nejen velitel společných sil AČR generálmajor Hynek Blaško, ale také řídící celého cvičení brigádní generál Robert Weighill, velitel 1. britské obrněné divize, a plukovník gšt. Jiří Verner, zástupce velitele společných sil – velitel vzdušných sil, který byl řídícím národní části cvičení.

Generál Picek s doprovodem, v němž byli také generálové Aleš Opata, Čestmír Tesařík a Jiří Baloun, nejprve navštívil dělostřelce britského pluku královského dělostřelectva, kteří mu předvedli v palebném postavení Sýkorky své umění v ovládání 155 mm samohybných kanónových houfnic. O výsledcích jejich střeleb se mohli všichni přítomní o chvíli později přesvědčit na dělostřelecké pozorovatelně Hřebeny, kde se generál Picek zajímal především o práci leteckých návodčích a s uznáním ocenil přesné zásahy cílů. Dosavadní průběh mezinárodního cvičení ohodnotil jako ukázku dobré spolupráce.

K práci českých vojáků na cvičení řekl: „Čeští vojáci jsou perfektně připraveni. Oni nám to dokázali nejenom na tomto cvičení, ale i na cvičeních, které si organizujeme sami. Já jsem rád, že se naši vojáci s britskými či dánskými nebo kanadskými perfektně domluví. Je to ukázka skvělé interoperability v rámci Aliance“.

Fotogalerie

Nahoru