Home page > Aktuality > Breny dorazily do Jinců

Breny dorazily do Jinců

Ve výzbroji 13. dělostřelecké brigády jsou od posledního únorového týdne české útočné pušky CZ 805 BREN. Ty začali vojáci Armády ČR používat v roce 2011 a v budoucnu mají nahradit doposud používané a ve výcviku mnohokrát osvědčené Samopaly vz. 58 ráže 7,62 mm.

Dělostřelci, i když na staré dobré samopaly nedají dopustit, se na nové osobní zbraně těší. Nikdo z nich však nepochybuje, že se s novou útočnou puškou musí nejdříve pořádně sžít a naučit se ji perfektně ovládat. „Jedině tak se na ni mohu v každé situaci spolehnout“, říká nadrotmistr Milan Choutka, který společně s dalšími třiceti kolegy absolvoval dvoudenní základní výcvik v manipulaci s touto zbraní. Ten v Jincích vedli instruktoři střelecké přípravy ze 73. tankového praporu z Přáslavic rotný Tomáš Burian a desátník Josef Zajas. Oba dva mají bohaté zkušenosti z ovládání  Brenů a své kolegy dělostřelce přišli naučit nejen jak s nimi správně zacházet, ale také jim předat svoje osobní postřehy a něco ze svého know how.

„Osobní zbraň musí být součástí vojáka. Ve vypjatých situacích není totiž čas přemýšlet, co zmáčknout a kam sáhnout. Tyto činnosti musí být zcela zautomatizované“, zdůraznil kolegům z Jinců desátník Zajas, který dobře ví, že tato dovednost může vojákům v bojovém nasazení zachránit i život.

Fotogalerie

Nahoru